Anasayfa Otomobil Bilişim Emlak Alışveriş Arşiv
Otomobil
Bilişim
Emlak
Şehir
Alışveriş
Amerika
Fuar
Sağlık
Lojistik&Taşımacılık
Moda
Eğitim-Kariyer
Mobilya
Sanayi
Evlilik
Türkçe Olimpiyatları
İlçe Gazeteleri
Yerel Yönetimler
Özel Günler
Ramazan
Katılım Bankacılığı
Bayram Seyahati
 Dershaneye gitmeden sınav kazanılamaz mı?

SUAT BAYAZ*
Gireceği bir sınavda daha başarılı olmak, rakiplerinden daha önde bu yarışı göğüslemek isteyen bir öğrenci, okuduğu okuldan farklı olarak bir dershaneye gitmeyi tercih etmektedir.

Bazen de öğrenci istemese bile anne-baba hem çocuklarına karşı sorumluluklarını yerine getirmek hem de evladının başarılı olabilmesinde önemli bir vesile olarak değerlendirdiği için dershaneyi gerekli görmektedir. Gerek öğrencinin gerekse anne-babanın dershane arayışı başlangıç için önemli adımlardan birisidir. İyi bir başlangıç yapılmadığı takdirde, elde edilecek sonuç pek iç açıcı olmayabilir.

Evet, dünyada gelişmiş ülkelerde bile dershanecilik kavramını görmek mümkündür. Elbette daha iyi bir başarı için alternatif kaynaklar gereklidir. Türkiye'de de daha iyi bir eğitim anlayışı bir dershaneye gitme gerekliliği kararını, öğrenci ve velilere aldırmaktadır. Peki eğitim sürecinde okul başarısını takviye edecek dershane seçimi iyi bir başlangıç için gerekliyse, bu seçim nasıl yapılmalıdır? Öğrenciyi başarıya götürebilecek bir dershanenin nitelikleri nedir? Dershane tercihinde öğrenci ve veliler neye dikkat etmelidirler? İyi bir dershane ile neyi anlamak gerekiyor? Kısaca dershane tercihinin yoğunlaştığı bu dönemde bu yazıyı siz değerli okuyucularımızın tercihlerini sağlıklı yapabilmeleri için yazmayı gerekli gördük.

Kendini tanıyan ne istediğini de bilir

Dershane seçimine başlamadan önce öğrenciyi ele almak resmin bütününü görmek açısından önemli bir husustur. Kuşkusuz bir tercihe anlam katan tercih sahibidir. Dershaneye gitmeden sınav kazanılamaz mı? Her öğrenci dershaneye gitmeli midir? Hangi tip öğrenciler dershaneden verim alabilir, hangi tipler verim alamaz. Dolayısıyla öğrencinin kendini tanıması da sağlıklı tercih yapabilme açısından önemlidir. Yunus'un ifadesiyle "İlim ilim bilmektir. İlim kendini bilmektir. Sen kendini bilmezsen, bu nice okumaktır." Kendini tanıyan bir öğrenci dediğimizde, kişilik özelliklerini, ilgi ve yeteneklerini, hedeflerini, çalışma alışkanlığını, öğrenme tarzını, sosyal etkileşimini, arkadaşlarını etkileme ve onlardan etkilenme düzeyini, aile yapısı, içe dönük ve dışa dönük olmasını, nasıl bir çalışma ortamını istediğini bilen öğrenciden bahsediyoruz. Sayılan bu özellikler dershane tercihini şekillendiren önemli özelliklerdir. Örnek vermek gerekirse; sorumluluk duygusu yüksek, çalışma alışkanlığını kazanmış, bireysel olarak çalıştığında daha başarılı olan, yoğun ilişkileri sevmeyen, enerjisini iç dünyasından alan bir öğrenci yoğun rehberlik faaliyeti olmayan, daha ekonomik dershaneleri tercih edebilir. Sürekli takip edilmesi gereken, motivasyonu çabuk kırılan, onay almaktan hoşlanan, desteklenmesi gereken, heyecanlı tipteki bir öğrenci rehberlik faaliyeti yoğun olan dershaneleri tercih edebilir. 

Hangi dershane sizi başarıya ulaştırır

Başarının tanımı herkes için farklı olduğu gibi, başarıya götüren araçlar da farklı farklıdır. Her dershane farklı hizmet anlayışı ile yola çıkar. Bilgi çağında bilgi en önemli sermeye olduğuna göre, bunu elde etmek ancak iyi bir eğitimle mümkündür. İyi bir eğitim anlayışı dershaneleri farklı yapılanma ve uygulamalara götürmektedir. Öğrenci ve veliler sağlıklı bir tercih yapmak için dershanelerin farklı yapılanmalarını ve uygulamalarını bilmek durumundadırlar. Peki, çocuklarını en iyi tanıyan veliler dershane seçerken neye dikkat etmelidir?

Dershane seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Kurucu ve kurum kültürü: Tercih edeceğiniz dershanenin kurumsallaşmış olması, ehil eğitimciler tarafından yönetilip yönetilmediği, kurum sahibinin kim olduğu, kadrosunun sürekli değişmemiş olması önemlidir. Kurum sahibi eğitim kökenli değilse, bu işi kimlere devrettiği ve bu kişilerin yetkinliği üzerinde durulmalıdır. Sene ortasında kapanan veya devredilen kurumlar olabiliyor. Başlangıçta gereksiz bir ayrıntı gibi görülen bu hususlar dönem içinde çok büyük sorunlar olarak karşınıza çıkacaktır. Değişen sınav sistemine çabuk adapte olabilen, değişik kaynaklar üretebilen, öğretme teknikleri geliştirebilen zümreye ve kurum kültürüne sahip dershaneler tercih edilmelidir.

Eğitim kadrosunun niteliği: Tercihinizi belirleyen önemli kriterlerden biri, belki de en önemlisi, öğretmenlerin niteliğidir. Dershanede görev alan öğretmenlerin, mesleğini benimsemiş, heyecanlı, dinamik, iletişimi güçlü ve fedakâr olması önemlidir. Mesai anlayışı ile çalışan öğretmenlerin öğrencinin taleplerini karşılaması pek mümkün gözükmüyor. Gerektiğinde öğrencinin evine ziyarete gidebilen, 24 saat hizmet anlayışı ile öğrenciye yaklaşan bir eğitim kadrosuna sahip bir dershane olmasına dikkat edilmelidir.

Doküman niteliği: Dershaneler yeterli miktarda doküman desteği sağlamalıdır. Tercih edeceğiniz dershane test, konu fasikülleri, deneme ve konu anlatımlı kitaplar vb. dokümanları yeterince sağlamıyorsa öğrencinin çalışması yeterince desteklenemiyor demektir.

Rehberlik sistemi: Bir dershanenin en önemli birimi rehberlik birimidir denilebilir. Dershanelerin okullardan ayrılan önemli bir özelliği öğrenciye gerekli bilgi ve becerileri sınav sisteminde etkin kullanabilme becerisini kazandırmaktır.

Dershane-veli diyaloğu: Okul aile işbirliğinin olmadığı bir eğitim anlayışının başarılı olması çok zordur.

Fiziksel koşullar: Fiziksel koşullar bir diğer önemli tercih sebebidir. Etkili öğrenmede ortamın etkisi çok büyüktür. Işık, ısı ve ses düzeyi öğrenmeyi önemli oranda etkiler.

Önceki dönem öğrencilerinin görüşleri: Veliler dershane tercihinde bulunurken önceki eğitim-öğretim döneminde o dershanenin öğrencileri ile görüşmelerinde fayda vardır.

Arkadaş etkisi: Öğrencinin dershaneyi tercihinde belki de en önemli neden arkadaş etkisidir. Öğrencinin başarılı arkadaşlarının gittiği dershaneye gitmesi faydalıdır. Böylece dershanenin okula özgü etüt programları ve ortak etkinlikler düzenlenmesi istenebilir ve öğrenci bunlara katılabilir.

Ölçme değerlendirme sistemi: Son olarak ele alacağımız husus dershanenin ölçme değerlendirme sistemidir. Veliler tercih yaparken bu önemli ayrıntıyı gözden kaçırmamalıdır. Öğrencinin çalışmasının sayısal göstergesi olan karneler ve başarı grafikleri çalışma performansını görme açısından önemlidir.

* Psikolog, Zirve Dergileri Yayın Editörü

Sayı: 29

Bölüm: Eğitim-Kariyer

 
Yorumlar | Yazdir | Arkadasa Gonder

Eğitim-Kariyer

  Okullar açılıyor, alışverişi son güne bırakmayın!
  Eğitim kalkınmanın parçası kabul edilmeli
  Çocuğumu okula nasıl hazırlarım?
  507 okul depreme karşı güçlendirildi
  Fatih koleji eğitimde 'kabine sistemi'ne geçiyor
  Okul servisi ücretlerine yüzde 14 zam geldi
  Eğitim dönemi sorunlarla başlıyor
  Okul kırtasiye ve tekstil ürünlerinin yüzde 17'si uygunsuz
  Okul için herşey NT’de
  İzmir’in içme suyundaki yüksek arsenik oranı
  Ozmo Çikolata Evi’nde coşku yeniden başlıyor
  Türkiye'de özel okullar çoğalmalı
  Bütün sınıflar sanal laboratuvara dönüşüyor
  15 milyon öğrenci Haziran’da yaz tatiline başlıyor
  Özel Coşkun Koleji başarıları ile göz kamaştırıyor
  Burç Kolejli bin 100 izci Haziran'da kampa giriyor
  Tasdikname dönemi bitti şimdi uzmanlaşma var
  Fetih Koleji’nden ‘Türkiye Okuyor Kampanyası’na destek projesi
  6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları başladı
  Safiye Sultanlı öğrenciler İngilizcelerini yerinde test edecek
  Özel İnegöl Safvet başarıya doymuyor
  Kariyer planlamanızı yaptınız mı?
  Bilişim uzmanı olmak için üniversite mezunu olmak şart değil
  Başarısız öğrencilere ücretsiz hazırlık kursu
  Doğuda terörün panzehiri özel okullar
  Özel okullarla ilgili yönetmelik yeniden hazırlanıyor
  Üniversiteye ilk adım 2 bin YTL’den başlıyor
  “e-OKUL” uygulaması genişliyor
  Kariyerin yolu dil eğitiminden geçiyor
  Türklere uygun İngilizce dil kitabı
  Kapılarını Anadolu’daki dershanelere açan FEM, 165 şubeli dev bir yapıya kavuştu
  Türkiye, en çok beyin göçü veren ülkeler arasına girdi
  Makedonya'da üniversite eğitimi imkanı
  Ücretli kitabı zorunlu tutan öğretmenlere ceza
  Avrupa Çeviribilim Derneği’nin ödülü Türk akademisyene
  Başarısoft'tan yüzde 50 indirimli eğitim kampanyası
  Türkiye’de ilk uygulamalı üniversite
  İSMEK’te kursiyer sayısı 190 bine ulaştı
  Kent English’den İngilizce öğrenmek isteyenlere fırsat


En çok okunanlar

Çağrı Marketler Zinciri Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Kara: Türk üreticisinin ve markasının yanındayız, bunun için mücadele ediyoruz
Külahı hurma pekmezinden sosu keçiboynuzundan hurma dondurması yaptı
Asırlık dede, 100 yıldır oruç tutuyor
Oruç tutanlara uyku önerisi
Ünlülerin pidecisi Ramazan ayına hazır
İftar sofralarında gösterişten kaçının
Esnaf dört gözle Ramazan'ı bekliyor
Çin’den gelen dijital Kur’an-ı Kerim’ler Ramazan’da yok satıyor
Beyazay Okulları, engelli çocukları eğitiyor
İftarı mutlaka öğünlere bölün