Anasayfa Otomobil Bilişim Emlak Alışveriş Arşiv
Otomobil
Bilişim
Emlak
Şehir
Alışveriş
Amerika
Fuar
Sağlık
Lojistik&Taşımacılık
Moda
Eğitim-Kariyer
Mobilya
Sanayi
Evlilik
Türkçe Olimpiyatları
İlçe Gazeteleri
Yerel Yönetimler
Özel Günler
Ramazan
Sağlık
Katılım Bankacılığı
Bayram Seyahati
 Hamile bayanlar oruç tutmalı mı?

YRD. DOÇ. DR. ESRA AKTEPE KESKIN *
Mübarek Ramazan ayının İslam dünyasına hayırlı olmasını diliyorum. Biz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları olarak Ramazan ayında en çok karşılaştığımız soru ve sorunlardan birisi “gebelerimizin oruç tutup tutamayacakları ve oruç tutmaları durumunda gebeliklerinin ve bebeğin etkilenip etkilenmeyeceği konusudur”.

Konunun hassasiyetini de göz önüne alarak bu soruya cevap verebilmemiz için öncelikle önemli olan kişinin inançlarına saygı duymamız daha sonra da bilimsel olarak yapılmış inceleme ve araştırmalar sonucunda elde edilmiş bilgileri değerlendirmemiz gerekir. Ancak bundan sonra objektif olarak kişileri incitmeden kafalarındaki soru işaretlerine cevap verebilmiş oluruz.

Uzmanlık alanımız olmamasına rağmen dini açıdan gebelik sırasında ve emziren annelerin oruç tutmadan muaf oldukları ve bunu daha sonra kaza orucu olarak telafi edebileceklerini biliyoruz. Ancak buna rağmen toplumumuzda ve diğer Müslüman toplumlarda gebelerin bir kısmı hem dini yönden çok net bilgileri olmamasından dolayı hem de daha sonra veya ay boyunca yalnızlık ve suçluluk duygusu yaşamamak için oruç tutmayı daha sonraya ertelemeyi istememektedirler. Bu olgularda bizim vereceğimiz objektif bilimsel veriler ışığındaki danışmanlık önem arz etmektedir.

Oruç tutan gebeler ve fetusların (karındaki bebek) etkilenip etkilenmedikleri üzerinde yapılan çalışma sayısı ve incelenen olgu sayıları çok fazla olmamakla birlikte genellikle Arap ülkelerinde ve Türkiye'de yapılmıştır. Hem annede meydana gelen metabolik değişikliklerin incelendiği hem de fetusun iyilik halinin değerlendirildiği çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmalar incelendiğinde öncelikle gebede uzun dönem açlık durumunda kan glukoz (şeker), insülin, laktik asit düzeylerinde belirgin olarak düşme meydana gelirken açlık nedeniyle düzenin sağlanabilmesi amacıyla oluşan katabolik mekanizmalar sonucunda kanda trigliserit ve serbest yağ asitleri belirgin olarak yükselmektedir. Genellikle kabul edilen bu değerlere rağmen ülkemizde yapılan bir çalışmada ise oruç tutan gebelerde önemli bir metabolik bir değişikliğin olmadığı belirtilmiştir. Özellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinde uzun dönem açlığın gebeyi daha çok etkilediği de belirgin şekilde ispatlanmıştır. Gebeliğin erken dönemlerinde oruç tutan gebelerde uzun süreli açlığın muhtemel fizyolojik ve psikolojik etkilerinden dolayı hiperemezis gravidarum denilen gebeliğe bağlı aşırı bulantı kusmanın daha sık görüldüğü ortaya konulmuştur. Oruç tutma nedeniyle uzun süreli açılığın fetusu nasıl etkilediği konusunda yapılan incelemelerde ise uzun dönem etkileri bakımından bebeğin doğum kilosu yönünden olumsuz bir etkisi gösterilmemiştir. Ancak fetusun akut etkilenimi açısından ise fetusun kalp hızı aktivitesinde azalma olduğu, fetusun solunum hareketinde azalma olduğu saptanmıştır. Fetusun içinde bulunduğu amnion sıvı miktarında ve bebeğe giden kan akım miktarında ise önemli bir değişiklik olmadığı gösterilmiştir.

Gebeliğin getirdiği ek enerji ve kalori ihtiyacı göz önüne alındığında ve oruç tutulması sırasında meydana gelen uzun süreli açlık nedeniyle annede meydana gelen hipogliseminin (kan şekerinde aşırı düşme) gebe ve fetus üzerinde uzun dönemde endokrinolojik, nörolojik veya diğer sistemler üzerinde henüz bizim saptayamadığımız başka olumsuz sağlık etkileri de olabileceği akılda tutulmalıdır. Meydana gelebilecek uyku sorunları ve bunların gebe ve fetusa olumsuz etkileri de unutulmamalıdır.

Tüm bunlara rağmen gebeliğine rağmen oruç tutan gebelere ise önerimiz sadece iftar vaktinde birden aşırı miktarda yemeden kaçınmaları, günlük almaları gereken besin, kalori ve sıvı ihtiyaçlarını zamana yayarak tam olarak serbest saatler içinde almaları ve uyku düzenlerine mümkün olduğunca dikkat etmeleridir. Gebeler bebek hareketlerini takip etmeli, bebek hareketleri azaldığında veya kendilerini iyi hissetmedikleri, olumsuz etkilendiklerini düşündükleri anda ve en küçük tereddütte dahi oruçlarını bozmalı ve doktorları ile görüşmelidirler.

Tüm bu bilgiler ışığında, bize sorulduğu takdirde dinimizin de izin verdiği şekle uygun olarak gebe iken oruç tutulmamasını ve daha sonraya ertelenmesini önermekteyiz.


Fatih Üniversitesi Tıp Fak Kadın Hast ve Doğum ABD.

Sayı: 77

Bölüm: Ramazan - Sağlık

 
Yorumlar | Yazdir | Arkadasa Gonder

Ramazan  Sağlık

  Ramazan'da en az 3 öğün beslenilmeli
  Sert kabuklu yiyecekler dişle kırılmamalı
  Çocuk için dinî şekillendirme ayı
  Vitamin deposu süt için güzelleşin
  Ramazan öncesi check up yaptırın!
  Kilo almamanın yolu iftarda az yemekten geçiyor
  Oruçlu iken macunsuz da olsa dişlerin fırçalanması ağız ve diş sağlığı için önemli
  Kanseri önlemek için bol bol karpuz tüketin
  Bilinçsiz tüketilen bitki çayları zehirliyor
  Medicana Bahçelievler JCI’a akredite oldu
  Dışarıda yediğiniz yemeğin nasıl piştiğini öğrenin
  Ağzınız kokuyorsa diş hekimine gidin
  Sanayileşen Türkiye batıdan 'kronik yorgunluk' hastalığını ithal etti
  Yüksek tansiyonu olan kişilerin yarısı hastalığın farkında bile değil
  Vücuda dışarıdan alınan nikotinli ürünler sigara bağımlılığını arttırıyor
  Hazır gıdalardaki tuz miktarı yüksek tansiyonu tetikliyor
  Her ambalajlı su sağlıklı su demek değildir
  Ramazan’da sağlıklı olmanın yolu sahurdan geçiyor
  Türk çocuklarının boyu 30 yılda 1 cm uzadı


En çok okunanlar

Çağrı Marketler Zinciri Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Kara: Türk üreticisinin ve markasının yanındayız, bunun için mücadele ediyoruz
Külahı hurma pekmezinden sosu keçiboynuzundan hurma dondurması yaptı
Asırlık dede, 100 yıldır oruç tutuyor
Oruç tutanlara uyku önerisi
Ünlülerin pidecisi Ramazan ayına hazır
İftar sofralarında gösterişten kaçının
Esnaf dört gözle Ramazan'ı bekliyor
Çin’den gelen dijital Kur’an-ı Kerim’ler Ramazan’da yok satıyor
Beyazay Okulları, engelli çocukları eğitiyor
İftarı mutlaka öğünlere bölün